برگزاری مراسم هفته پژوهش و فناوری

رئیس واحد مهاباد: تولید علم در ایران با شتاب فزاینده ای ادامه دارد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهاباد با اشاره به نقش ایران در جهان اسلام در تولید علم گفت: تولید علم در ایران اسلامی با شتاب فزاینده ای همچنان ادامه دارد.

صلاح خان احمدزاده در آیین گرامیداشت هفته پژوهش و قدردانی از پژوهشگران برتر این واحد دانشگاهی افزود: برای دستیابی به توسعه پایدار و رقابت در عرصه های جهانی و ادامه شتاب تولید علم در کشور باید به امر پژوهش توجه ویژه ای شود.
وی تولید علم در سال گذشته میلادی در ایران را 1.62 درصد اعلام کرد و گفت: هم اکنون ایران اسلامی در میان کشورهای اسلامی جهان رتبه نخست تولید علم را دار است.
خان احمدزاده با بیان پیشرفت های خوبی که کشور در عرصه تولید علم و پژوهش در سال های اخیر داشته است، گفت: باوجود این پیشرفت ها ولی تنها 44 صدم درصد از تولید ناخالص داخلی کشور به امر پژوهش در کشور تخصیص یافته است که در مقایسه با دیگر کشورهای جهان این رقم بسیار اندک است.
وی افزایش سهم تحقیق و توسعه در تولید ناخالص داخلی به سه درصد، ایجاد مراکز رشد بیشتر، ایجاد بازار فناوری و مراکز آینده نگر در بازار، کاربردی کردن تحقیقات دانشگاهی و افزایش سهم تحقیقات و توسعه در بودجه دولت را به 10 درصد از جمله راهکارهایی دانست که برای تداوم شتاب بخشیدن به تولید علم در کشور ضروری است.
خان احمدزاده با انتقاد از نبود ارتباط بین صنعت و دانشگاه افزود: این واحد دانشگاهی برای رفع این نقیصه با سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی اقدام به عقد یک تفاهمنامه کرده ضمن آنکه در همین راستا با سازمان نظام مهندسی استان نیز در این زمینه ارتباط هایی به وجود آمده است.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی مهاباد نیز در این جلسه با مهم بر شمردن امر پژوهش در دانشگاه ها گفت: از مجموع دو هزار و 473 مقاله ارائه شده در فاصله سال های 83 تا 94 توسط اعضای هیات علمی و دانشجویان این دانشگاه، یک هزار و 188 مورد در طول سال های 92 تا 94 بوده است.
اکبر قاسمی افزود: در این واحد دانشگاهی تاکنون 270 پژوهش به انجام رسیده است و هم اکنون نیز 65 طرح پژوهشی در حال اجرا می باشد.
وی کتابخانه این دانشگاه را یکی از غنی ترین کتابخانه های دانشگاهی در غرب کشور عنوان کرد و گفت: هم اکنون در کتابخانه این واحد 104 هزار و 723 جلد کتاب در بیش از 35 هزار عنوان وجود دارد ضمن آنکه برای رفاه حال دانشجویان و پژوهش گران در دستیابی آنها به آخرین دستاوردها و یافته های علمی جهان بخش کتابخانه دیجیتالی این دانشگاه نیز راه اندازی شده است.
در ادامه این آئین از اعضای هیات علمی برتر، پژوهشگران نمونه، دانشجویان کوشا و شماری از نخبگان بخش کشاورزی، صنعت و معدن این شهرستان نیز با اهدای هدایایی قدردانی شد.
در پایان این مراسم حاضرین با حضور در نمایشگاه دستاوردهای علمی و پژوهشی این واحد دانشگاهی آن را افتتاح کرده و مورد بازدید قرار دادند.

تصاویر